Достапни линкови

Ослободен затвореник во Гуантанамо


Американската влада го ослободи јеменецот држен во затворот на Гвантанамо од 2002 година.
Одборот утврди дека Махмуд Ал Муџахид веќе не претставува сериозна закана за САД.
Тој е еден од неколкуте десетици луѓе кои претходно беа сметани за премногу опасни за да бидат ослободени, но кои не можат да бидат кривично гонети поради недостаток на докази.
Муџахид беше обвинет дека е борец на Ал- Каеда и телохранител на Осама бин Ладен. На Гуантанамо има 155 затвореници во Гвантанамо.
XS
SM
MD
LG