Достапни линкови

Вигенин во посета на Македонија


Бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин
Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска ќе оствари средба со неговиот бугарски колега Кристијан Вигенин, кој е во посета на Македонија. Фокусот на разговорите меѓу двајцата министри ќе бидат билатералните проекти за соработка во инфраструктурата, економијата и регионалното поврзување.
Вигенин ќе одржи и предавање во министерството на тема „ЕУ и Западниот Балкан:предизвици во 2014 година“. Предвидено е Вигенин да има средба и со собраниската група на пријателство со Бугарија.
XS
SM
MD
LG