Достапни линкови

ММФ-економската состојба на Грција несигурна


Логото на ММФ
Меѓународниот монетарен фонд оцени дека економската состојба во Грција и натаму останува значително несигурна. Портпаролот на ММФ, Вилијам Мари изјави дека пред Атина има уште многу предизвици.
Грција се уште очекува зелено светло од тројката кредитори за нова транша од спасувачкиот пакет, што беше одобрен во пролетта 2012 година. Последната транша на Грција и беше исплатена во јули минатата година.
XS
SM
MD
LG