Достапни линкови

Преговори за иранскиот нуклеарен договор


Средба за нуклеарните преговори на Иран во Виена
Преговорите за спроведување на нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили ќе продолжат денеска во Женева. Експертите на Иран, ЕУ и САД ќе се фокусираат на деталите од договорот постигнат во ноември, според кој треба да се намалат делови од иранската нуклеарна програма во замена за олеснување на некои меѓународни санкции.
Иранскиот врховен лидер Ајатолахот Али Хаменеи изјави дека преговорите го покажале американското непријателство спрема Иран и муслиманите.
XS
SM
MD
LG