Достапни линкови

Бајден повика да се реши конфликтот со нафта во Ирак


Американскиот потпретседател Џо Бајден
Американскиот потпретседател Џо Бајден го повика лидерот на северниот самоуправувачки курдски регион во Ирак да соработува со властите од земјата и од Турција со цел да се реши конфликтот за нафтата во регионот. Бајден му ја испрати пораката на Масуд Барзани во истиот ден кога курдската регионална влада соопшти дека започнала да испорачува сурова нафта во Турција.
Ирачката влада и етничките Курди во северниот дел на земјата се во долгогодишен спор за правото на нафтата во регионот.
XS
SM
MD
LG