Достапни линкови

Кинески режисер казнет, бидејќи има три деца


Кинеските власти му одредиле на реномираниот режисер Занг Јимоу казна од милион и 200 илјади долари, бидејќи имал три деца, што е во спротивност со државната политика на едно дете. На брачната двојка и е даден рок од 30 дена за да ја плати казната. Занг е познат како режисер на неколку успешни филмови, но и на церемонијата за отворање на Олимписките игри во Пекинг 2008 година.
XS
SM
MD
LG