Достапни линкови

Русија блокираше критики за Асад


Русија блокираше акција во Советот за безбедност на ОН со која се критикува режимот на сирискиот претседател Башар ал-Асад, покажуваат извештаи од Обединетите нации. Велика Британија подготви нацрт соопштение во кое изразува незадоволство од сириската влада поради воздушни напади во Алепо на 15 декември, во кој се убиени повеќе од 700 луѓе, а 3.000 се повредени. Русија и Кина ставија вето на три резолуции на Советот за безбедност со кои се осудиваше влада на Асад.
XS
SM
MD
LG