Достапни линкови

Грција - данокот за цигари наместо за болница


Грчката Влада денеска реши да ја укине еднократната такса од 25 ерва за прием во болница, што беше воведена неодамна и да ја замени со нов данок на тутунот и цигарите.
Министерството за финансии одлучи да воведе данок од пет центи за секоја кутија цигари или тутун, од што во државната каса годишно ќе се слеат околу 40 милиони евра, колку што требаше да се соберат од болничката такса.
XS
SM
MD
LG