Достапни линкови

Иран сака по значајна улога на конференцијата за Сирија


Марзија Афкам, портпарол на иранското МНР
Иран одбива странична улога на претстојната мировна конференција за Сирија. Техеран ќе прифати понуда согласно честа на Исламската република, изјави портпаролката на министерството за надворешни работи на Иран Марзија Авкам.

Ова е реакација на изјавата на американскиот државен секретар Џон Кери, кој рече дека Иран на конференцијата за Сирија би можел да придонесе од резервната клупа.
XS
SM
MD
LG