Достапни линкови

Басеску: Романија треба да се обедини со Молдавија


романскиот претседател Трајан Басеску
Романија е должна да се обедини со Молдавија, со цел да и помогне да го продолжи својот пат кон Европската унија, изјави романскиот претседател Трајан Басеску. „Молдавија е држава, која има замрзнат конфликт, во Придњестровјето, клуч кој не е во Кишињев, туку во Москва. Видовме што се случи со Украина и Ерменија“, изјави Басеску, додавајќи дека во Романија 70 насто од граѓаните сакаат обединување, а во Молдавија само 30 проценти.
XS
SM
MD
LG