Достапни линкови

Протест против муфтијата на Киргизстан за прељуба


Пред седиштето на големиот муфтија во главниот град на Киргизстан се одржа протест со барање за негова оставка. Демонстрантите велат дека Рахматула Хаџи Егембердиев бил прељубник. До ова дојде откако на интернет се појави видео на кое тој има сексуален однос со млада жена. Егембердиев изјави дека тоа било неговата втора сопруга. Меѓутоа, уставот на Киргизстан забранува полигамија.
XS
SM
MD
LG