Достапни линкови

САД се подготвуваат на Арктичка зима


Голем дел од Соединетите држави се подготвува на Арктичка зима која би можело да ја спушти темпeратурата на воздухот на рекордно ниво во изминативе 20 години. Студениот ветар од поларниот круг се очекува да донесе пад на температурата на минус 50 целзиусови степени. Властите во многу градови ги повикаа жителите да останат во домовите, со оглед на тоа што ваквите ниски темперaтури претставуваат опaсност за животот. Ваквото време дојде по снежните врнежи кои довeдоа до делумно затворање на аеродромите во Чикаго, Сент Луис, Њујорк.
XS
SM
MD
LG