Достапни линкови

Експлозија на бомба пред училиште во Пакистан


Бомбаш-самоубиец се разнел пред државно училиште во северозападниот дел на Пакистан, при што загинале уште две лица, од кои едното тинејџер. Експлозијата се случила утрово во областа Ибрахимзаи каде што доминантно население се шиитите. Одговорноста за нападот ја превзеде забранетата екстремистичка сунитска организација Лашкар-е-Џангви. Групата тврди дека ги извела и претходните напади врз шиитското малцинство во Пакистан.
Инаку областа Хангу, која се наоѓа во провинцијата Кибер Пактунква има историја на секташко насилство.
XS
SM
MD
LG