Достапни линкови

Девет загинати во вооружен напад во затвор во Мексико


Девет затвореници се убиени кога вооружени напаѓачи влегле во затвор во Мексико, соопштија локалните власти. Напаѓачите влегле во затворот во местото Игуам, на 190 километри југозападно од Мексико и претставувајќи се како службеници кои се во придружба на еден затвореник, влегле во затворот и отвориле оган врз стражарите и затворениците. Девет лица се мртви, а двајца стражари ранети. Убиените затвореници отслужуваат казна поради нелегално носење оружје, продажба на кокаин и киднапирање.
Засега не е познат мотивот на нападот.
XS
SM
MD
LG