Достапни линкови

Американските авиони го контролираат небото над Балтикот


Пилоти на американските воздухопловни сили започнаа да патролираат на балитичките држави.
Тие ја прездеоа должноста од нивните белгиски колеги и летаат со авионите Ф – 15.
Имено НАТО од 2004 го контролира небото над Балтикот кога Литванија, Летонија и Естонија станаа членки на алијансата.
XS
SM
MD
LG