Достапни линкови

Хрватска - Јосип Перковиќ пуштен од притвор


Поранешниот шеф на тајната полиција во Југославија и Хрватска, Јосип Перковиќ пуштен е денеска од истражен затвор, јавуваат хрватски медиуми.
Како што се јавува, Перковиќ е во домашен притвор и му била одземена личната карта.
Адвокатот на Перковиќ се жалеше на одлуката неговиот клиент во истражен затвор да ја дочека екстрадицијата во Германија, која го бара за учество во убиство на хрватски имигрант во 1983 година.
XS
SM
MD
LG