Достапни линкови

36-мина турски демонстранти обвинети за тероризам.


Против 36-мина турски демонстранти, кои учествувале на протестите во минатата година, биле покренати обвиненија за тероризам, наведува весникот Хуриет. Обвинетите се соочуваат со казни затвор од 3 до 58 години. Демонстрациите во јуни започнаа како протест против унипштувањето на паркот Гези во Истанбул, но потоа прераснаа во протести против владата на Реџеп Таип Ердоган.
XS
SM
MD
LG