Достапни линкови

Кери ја продолжува мировната мисија на Блискиот Исток


Државниот секретар на САД, Џон Кери ја продолжува својата мировна мисија по Блискиот Исток каде што се очекува денеска да се сретне со претседателот на палестинските власти, Махмуд Абас во Рамалах. Пред посетата на Кери, Абас изјави дека најавата на израелските власти да изградат домови за еврејските доселеници во окупираниот Западен Брег, покажува дека Тел Авив не е посветен на мировниот процес. Израелците и Палестинците с епоставени пред тежок предизвик да постигнат рамковен мировен договор.
XS
SM
MD
LG