Достапни линкови

Руски и кинески бродови ќе помагаат во изнесувањето на сириското хемиско оружје


Портпаролот на заедничката данско-норвешка операција за превоз на сириското хемиско оружје надвор од земјата, рече дека воените бродови од Русија и Кина ќе обезбедат дополнителна заштита. Рускиот ракетен крстосувач и кинеската фрегата нема да бидат под данско-норвешката команда но ќе бидат во тесна координација со неа. Ќе можат да пренесат веројатно 1000 тони хемиски агенси.
XS
SM
MD
LG