Достапни линкови

Макао од казината заработи 45 милијарди долари


Малиот кинески град Макао ги собори сите рекорди на центрите за коцкање со тоа што само лани од своите казина заработи 45 милијради долари. Оваа сума е за седум пати поголема од онаа што лани ја зароботија казината во Лас Вегас. Ваквиот бум следуваше откако пред една деценија кинеската влада се откажа од монополот во овој бизнис и им дозволи на странски компании како например на Лас Вегас Сендс да инвестираат во Макао.
XS
SM
MD
LG