Достапни линкови

Силна експлозија во Бејрут, неколкумина загинати


Денеска во јужниот дел на либанскиот главен град Бејрут дошло до силна експлозија. Медиумите јавуваат дека тоа се случило во седиштето на шиитската група Хезболах. Според информациите, имало неколкумина загинати. Во изминативе неколку месеци Бејрут беше потресуван од серија бомбашки напади како резултат на верските тензии меѓу сунитите и шиитите, особено за нивните спротивставени стави во врска со конфликтот во соседната Сирија.
XS
SM
MD
LG