Достапни линкови

Поддржувачите на Бандера протестираа во Киев


Околу 15 илјади луѓе учествуваа на протестите по улиците на Киев, по повод 105 годишнината од раѓањето на контроверзниот украински политичар Степан Бандера, кој едни го слават како водач на движењето за ослободување на Украина, а други го презираат како соработник на нацистите. Бандера, лидерот на Организацијата на националистите на Украина,најекстремната тамошна националистичка организација во првата половина на 20 век, е контроверзна личност околу која владеат поделби. Во Киев повеќе од еден месец се одржуваат проевропски протести предизвикани од одлуката на премиерот Јанукович да се откаже од договорот за асоцијација и стабилизација со ЕУ. Националистичката партија на Свобода која го организираше собирот беше една од клучните организатори на масовните проевропски протести, но останатите опозициски партии наведуваат дека собирот во чест на Бандера нема никаква врска со протестите пртив режимот кои траат месец дена во Киев.
XS
SM
MD
LG