Достапни линкови

Кина: функционери не смеат да пушат во јавност


Кина им забрани на функционерите да пушат во јавност за да им дадат пример на другите во земјата. Во соопштението на Комунистичката партија се вели дека на нивните функцинери им се забранува пушење во училишта, болници, спортски сали и во јавниот транспорт. Тие исто така не ќе можат да користат државни пари за купување цигари или да рекламираат тутунски производи. Во Кина во која живеаат над милијарда и 350 милиони луѓе има над 300 милиони пушачи.
XS
SM
MD
LG