Достапни линкови

Трета рунда разговори за иранската нуклеарна програма


Во Женева денеска почна третата рунда експертски разговори меѓу Иран и шестте светски сили. На разговорите треба да биде постигната рамка за спроведување на договорот за контроверзната нуклеарна програма на Иран, постигнат во минатиот месец. Техеран треба на шест месеци да го запре збогатувањето уарниум, а за возврат ќе бидат намалени меѓународните санкции.
XS
SM
MD
LG