Достапни линкови

Саудиска помош за купување воена опрема за Либан


Илустрација.
Саудиска Арабија вети 4 милијарди долари за купување воена опрема за либанските вооружени сили. Либанскиот претседател Мишел Слејман изјави дека парите ќе бидат употребени за купување оружје од Франција, поранешниот колонијален владетел и традиционален воен снабдувач на Либан. Францускиот претседател Франсоа Оланд, кој вчера беше во посета на Саудиска Арабија, изјави дека Франција е подготвена да помогне. Либанските безбедносни сили се обидуваат да го задржат под контрола насилството поврзано со граѓанската војна во соседна Сирија.
XS
SM
MD
LG