Достапни линкови

Красниќи - Собранието „избрза“ со спогодбата со Белград


Претседателот на косовското собрание Јакуп Красниќи.
Претседателот на косовското собрание Јакуп Красниќи оцени дека собранието „избрза“ кога ја ратификува бриселската спогодба со Белград. Тој изјави дека Парламентот немал доволно информации во врска со спогодбата што ја потпишаа претседателот на српската Влада Ивица Дачиќ и косовскиот премиер Хашим Тачи. Станува збор за спогодбата од 19 април. Красниќи на прес конференција изјави дека не знае колку собранието можело да знае до кое ниво оди оваа спогодба, но, како и да е, пратениците избрзале со потпишувањето.
XS
SM
MD
LG