Достапни линкови

Пакистан - Авганистан: погранични проблеми


Високиот советник за национална безбедност и надворешни односи во пакистанската влада, Сартај Азиз, изјави дека Исламабад се обидува да наметне поголема контрола врз порозната западна граница на земјата со Авганистан. Во интервју за РСЕ, тој вели дека високи пакистански и авганистански безбедносни функционери наскоро ќе се сретнат на разговори за регулирање на преминувањето на границата меѓу двете земји. Азиз вели дека ќе се издаваат специјални пропусници за луѓето што живеат во граничните региони и оти ќе се забрза процедурата за издавање визи за Авганистанците.
XS
SM
MD
LG