Достапни линкови

Окинава ќе ја релоцира контроверзната американска база


Властите на јапонскиот остров Окинава го изгласаа долгоочекуваниот план за релокација на контроверзната американска воена база. Јапонскотот министерство з аодбрана рече дека тоа отвора простор за изградба на нова база на изолиран простор. Американската воздухопловна база Футенама која се наоѓа во густо населено место ќе биде затворена. Окинава е домаќин на една половина од 47 000 американски војници во Јапонија.
XS
SM
MD
LG