Достапни линкови

Притворените активисти на Гринпис ја напуштија Русија


Првите 30 активисти на Гринпис уапсени по протестите поради нафтените копања на Арктикот, ја напуштија Русија. Дмитри Литвинов, шведски активист по потекло од Русија, преминал на финска граница откако вчера доби виза. Гринпис изјави дека се надева оти останатите ќе добијат денеска виза да ја напуштат Русија. Рускиот гретман на активистите казнети со казна од седум години затвор, предизвика жестоки критики од Западот.
XS
SM
MD
LG