Достапни линкови

Стандард и Пур го зголеми кредитниот рејтинг на Украина


Агенција Стандард и Пурс денеска го зголеми рејтингот на Украина од негативен во стабилен, поради финансискиот договор со Русија вреден 15 милијарди долари. Тоа ќе ги покрие трошоците на владата во Киев за една година.
Русија ја намали цената и на гасот за Украина за една третина, поради што Стандард у Пурс не очекува девалвација на украинската валута.
XS
SM
MD
LG