Достапни линкови

Собранието ги изгласа медиумските закони


Со 62 гласа „за” Собранието го изгласа Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, без опозицијата која го напушти гласањето.
Министерот за информатичко општество Иво Ивановски најави дека на идната владина седница ќе ги достави предлог амандманите на двата медиумски закони. Ивановски рече дека со претставниците на ЗНМ се договориле дека од законите ќе бидат изоставени интернет медиумите, додека печатените медиуми ќе имааат обврска само за импресум.
За опозицијата изгласувањето на овој закон е резултат на пазарењето меѓу коалиционите партнери во власта, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.
Повеќе новинарски здруженија се против носењето на овие закони.
XS
SM
MD
LG