Достапни линкови

Украина ќе ги добие и другите 12 милијарди долари руска помош


Украинскиот премиер Микола Азаров и рсукиот претседател Владимир Путин
Украинскиот премиер Микола Азаров денеска изјави дека во почетокот на идната година неговата земја ќе ги добие преостанатите 12 милијарди долари од рускиот спасувачкиот пакет. Украина вчера ја доби првата транша од 3 милијарди од целиот пакет во вредност од 15 милијарди договорен со Москва во замена на обврзници издадени од украинската влада. На Киев му се неопходни 10 милијарди долари за одржување во живот на украинската економија.
XS
SM
MD
LG