Достапни линкови

Прва „Урби ет Орби“ порака на папата Франциско


Папата Франциско во Ватикан ја испраќа својата прва божиќна порака позната како „Урби ет Орби“. Тој, меѓу другото, во неа се осврна врз бруталноста и сиромаштијата во светот. 77 годишниот поглавар на Римокатоличката црква претходно, во својата прва полноќна божиќна миса ги повика католиците да ги отворат своите срца и да не дозволат, во нив, како што реќе, да владее темнината.
XS
SM
MD
LG