Достапни линкови

Русија и Казахстан - стратегиски договори


Претседателите на Русија и Казахстан Владимир Путин и Казахстан Нурсултан Назарбаев склучија неколку клучни договори меѓу нивните земји пред самитот на Евроазиски економски совет.
Станува збор за договор за воено-техничка соработка, за употреба на космодромот Бајконур за периодот 2014-2016, како и за извоз на руска нафта до Кина преку гасоводите во Казахстан.
XS
SM
MD
LG