Достапни линкови

Украина ја доби првата рата од рускиот кредит


Москва, 24.12.2013
Украина ја доби првата рата од 3 милијарди долари од рускиот кредит, соопшти во Москва украинскиот премиер Микола Азаров по разговорите со неговиот руски колега Дмитриј Медведев. Русија и вети на Украина кредит во вкупна вредност од 15 милијарди долари, а исто така и ја намали и цената за гасот за една третина, што се оценува и како обид да се да се држи Киев настрана од доближувањето до Европската Унија.
XS
SM
MD
LG