Достапни линкови

36 лица "персона нон грата" во Украина


Украинската влада им забранила влез во земјата на 36-мина странски државјани, вклучувајки го и поранешниот грузијски претседател Михаил Саакашвили. Според украинските весници, забраната е против индивидуалци кои, според власта, разботат со опозицијата за дестабилизација на земјата. Меѓу оние кои се прогласени за персона нон грата, се 29-мина грузијци, 5-мина американски граѓани и еден србин.
XS
SM
MD
LG