Достапни линкови

Во Москва разговори за Евроазијската Економска Унија


Претседателите на Русија, Белорусија и Казахстан, на денешниот состанок во Москва, се очекува да одобрат делови од нацрт договорот за формирање на Евро-азијска економска унија од први јануари 2015-та година. Путин, Лукашенко и Назарбаев ќе разговараат за целите и механизмите на новата Унија. Предводено е договорот да биде потпишан во мај 2014-та година. Инаку, по трилатералниот состанок, на средбата ќе им се приклучат и претседателите на Ерменија и на Киргистан, како и украинскиот премиер.
XS
SM
MD
LG