Достапни линкови

Русија: 3 милијарди долари на Украина за еврообврзници


Русија денеска соопшти дека утре ќе и префрли на Украина 3 милијарди долари за исплата на еврообврзници. Ова исплата е дел од договорот меѓу Москва и Киев, постигнат во минатата недела според кој, Украина треба да добие 15 милијарди евра од Русија во замена на обврзници издадени од украинската влада. На Украина и се потребни околу 10 милијарди долари за да ја оддржи во живот нејзината економија.
XS
SM
MD
LG