Достапни линкови

Ердоган со закани до неговите противници


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган
Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги предупреди неговите противници да не ја користат полициската антикорупциска акција за „поткопување на неговата власт“, закануваќи се дека во спротивно „ќе крши раце“. Тој на собирот на неговата исламистичка Партија на правдата и развојот порача дека секој треба да го знае своето место.
Во рамки на акцијата се уапсени 24 лица блиски до владата, меѓу кои и синовите на министрите за внатрешни работи и за економија, Муамер Ѓулер и Зафер Чаглајан и директорот на турската државна „Халк банка“, Сулејман Аслан.
XS
SM
MD
LG