Достапни линкови

Обама предупредува на воена акција во Јужен Судан


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама предупреди дека можеби ќе биде потребна воена акција за заштита на американските државјани во Јужен Судан, кој е на работ на граѓанска војна. Во писмо адресирано до Конгресот тој порачува дека околу 46 војници биле распоредени за да помогнат во евакуацијата на американските државјани до земјата.
Додека други 45 војници биле испратени за да ја чуваат американската амбасада во главниот град на Јужен Судан. Стејт Департментот соопшти дека САД досега евакуирале 680 лица од земјата.
XS
SM
MD
LG