Достапни линкови

Египет-Осудени активисти кои учествуваа во соборувањето на Мубарак


Приврзаници на Хосни Мубарак
Египетскиот суд прогласи за виновни тројца проминентни активисти кои учествуваа во соборувањето на режимот на поранешниот лидер Хосни Мубарак. Ахмед Махер, Ахмед Доума и Мухамед адел добија по три години затворска казна поради поврзаност со протестите против новиот закон со кој се ограничува правото на демонстрации. Властите ги обвинија и за напад на полицајци.
Организациите за човекови права соопштија дека пресудата е дел од мерките на властите против демонстрантите.
XS
SM
MD
LG