Достапни линкови

Проевропски протести во Украина


Протестите во Украина
Илјадници поддржувачи на ЕУ во Украина протестираа на плоштадот на независноста во Киев. Лидерот на опозициската партија и шампион во бокс во тешка категорија Витали Кличко им порача на демонстрантите дека имаат план за реформа и дека единствениот начин се предвремени претседателски и парламентарни избори.
Украинската влада во минатиот месец соопшти дека се откажува од трговскиот договор со ЕУ и дека ќе работи на зајакнување на економските врски со Русија.
XS
SM
MD
LG