Достапни линкови

Кина се противи на одбранбените трошоци на Јапонија


Кинеското министерство за одбрана соопшти дека јапонските планови за зголемување на воените трошоци за прв пат во изминатите десет години се загрижувачки за Азија и за светот. Јапонија најави дека ќе ги зголеми трошоците за 2,6 проценти во наредните пет години. Портпаролот на кинеското министерство Генг Јаншенг изјави дека Кина се против на планот и дека Јапонија и натаму ја негира агресијата за време на Втората светска Војна и предизвиците со поствоениот поредок.
XS
SM
MD
LG