Достапни линкови

САД-Нови обвиненија за зетот на Осама Бин Ладен


Сулејман Абу Гаит
Американските обвинители додадоа дополнителни две обвиненија на зетот на Осама бин Ладен, кој е осомничен за заговор со терористи за убиство на Американци. Новите обвиненија врз Сулејман Абу Гаит се за обезбедување на материјална поддршка и ресурси на терористи.
Според обвинителите, тој одржал говор неколку месеци по нападот на 11 септември во 2001 година во кој ги поздравува терористичките напади во САД и предупредува дека се во план уште напади.
XS
SM
MD
LG