Достапни линкови

Осуден проминентен активист за животна средина во Русија


Евгени Витишко
Проминентниот руски активист за животна средина Евгени Витишко е осуден на три години затвор, бидејќи ја прекршил условната казна. Витишенко е член на регионална организација која ги критикуваше градежните работи по повод олимписките игри во Сочи. Тој заедно со уште една активистка Сурен Газаријан во минатата година беа прогласени за виновни за намерно уништување на имот, при што добија условна казна од три години.
XS
SM
MD
LG