Достапни линкови

Уапсени синовите на двајца министри во турската влада


Судот во Истанбул
Турската полиција уапсила 16 лица, меѓу кои и синовите на двајца министри во владата поради корупциски скандал во кој во кој би можел да биде вмешан и премиерот Реџеп Таип Ердоган. Покрај синовите на министрите за внатрешни работи и за економија, Муамер Ѓулер и Зафер Џаглајан, за корупција, измами, илегална трговија на злато и присвојување на туѓ имот, се обвинети уште неколку лица, меѓу кои и директороот на турската државна „Халк банка“, Сулејман Аслан.
XS
SM
MD
LG