Достапни линкови

ЕУ повторно ја повика Украина


Лидерите на Европската унија денеска повторно ја повикаа Украина да ја потпише спогодбата за асоцијација со Унијата и покрај политиката на претседателот Виктор Јанукович кој сака поблсики врски на неговата земја со Русија. „Европа е отворена за украинскиот народ, но не е тоа неопходно и за украинската влада“, изјави претседателката на Литванија Далија Грибаускајте во Брисел.
XS
SM
MD
LG