Достапни линкови

Конгресот на САД го усвои воениот буџет за 2014


Претставничкиот дом на американскиот Конгрес го усвои воениот буџет за идната година кој изнесува над 522 милиона долари. Буџетот е усвоен по компромисот постигнат меѓу Демократската и Републиканската партија. Буџетот на Пентагон предвидува зголемување на платите на американските војници за еден насто, како и пари за трансфер на затворениците од Гвантанамо на Куба во некоја друга земја. Над 80 милијарди долари ќе бидат издвоени за акции на американската војска, пред се во Авганистан.
XS
SM
MD
LG