Достапни линкови

ЕУ ќе дискутира за Украина


states into the Western fold opens with its ambitions dented Thursday af
Лидерите на Европската унија се очекува да разговараат за последиците од укринското одбивањето на договорот за трговија и асоцијација. Украинскиот претседател Виктор Јанукович во ноември одби да го потпише договорот, предизвикувајќи масовни протести од Украина.

Украинските власти изјавија дека ЕУ не и понудила доволно помош на нивната земја за да и се овозможи да го потпише договорот. Укринската владата оваа недела доби 15 милијарди долари финансиска помош од Русија, која вршеше притисок Киев да не го потпише договорот во ЕУ.

ЕУ соопшти дека понудата за договор за трговија и асоцијација со Украина останува на располагање, ако земјата е подготвена да го потпише и да ги задовои договорените услови.
XS
SM
MD
LG