Достапни линкови

Во Брисел се одржува дводневен самит на Европската унија на кој, меѓу другото, се очекува да биде потврдена одлуката на Советот на министрите, во идниот месец да бидат отворени преговорите за членство на Србија во Унијата. Грција која од први јануари го презема претседавањето со Европската унија ги извести партнерите дека првата меѓувладина конференција со Србија, со која почнуваат преговорите за прием, ќе ја закаже за 21 јануари.
XS
SM
MD
LG